A ja wciąż na jawie widzę

i co noc mi się śni,

że ta, co nie zginęła

wyrośnie z naszej krwi!” (Edward Słoński)

 

Tak, nie zginęła! Marzenia Polaków spełniły się. Po 123 latach odzyskała niepodległość. To radość dla każdego z nas i okazja, by świętować. Nasze liceum przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” i o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie wysłuchaliśmy wykładu dr. Krzysztofa Kawęckiego, wybitnego polskiego historyka odznaczonego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prelegent w krótkim rysie historycznym przedstawił formowanie się niepodległego państwa polskiego. Kolejnym gościem, który zabrał głos był absolwent liceum – ks. Szako, który do naszego liceum przyjechał z Gruzji. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na znaczenie wolności, której podstawą jest prawda. Podkreślał także, że bez Boga nie ma wolności. Wolność bez Niego jest demoniczna, odrzuca godność człowieka. Siłę, którą zwycięzcy Polacy mieli to właśnie wiara. To dzięki niej przetrwali! Kolejnym punktem programu obchodów były pokazy filmowe.

Uczniowie specjalnie na ten dzień wyreżyserowali i zmontowali filmiki ukazujące Polskę widzianą oczami wnuków i prawnuków dawnych zesłańców. Uroczystości towarzyszyły składanki pieśni niepodległościowych, które były wykonywane przez chór szkolny. Zwłaszcza pieśń „Jest taki kraj”, zobrazowana montażem zdjęciowym z obchodów niepodległościowych w naszej szkole z minionych lat poruszyła zebranych.

Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi,

Zwycięskiej chwały nadchodzą dni…

Dopomóż Boże! I wytrwać daj…

Tu nasze miejsce, To nasz kraj!” – wybrzmiewał śpiew w Kolegium św. Stanisława Kostki. Zwieńczeniem obchodów był tort niepodległościowy oraz zdjęcia w barwach narodowych w insta ramce.

ProjektPielęgnowanie polskich tradycji i wartości narodowych oraz pomoc w sytuacji kryzysowej” finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2023”