„Stypendia na naukę w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium Św. Stanisława Kostki dla uczniów polskiego pochodzenia ze wschodu” to projekt, którego celem jest zapewnienie stypendiów dla uczniów polskiego pochodzenia ze wschodu, które pozwolą im na pokrycie kosztów nauki w Licem Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium Św. Stanisława Kostki w Warszawie.

„Stypendia na naukę w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium Św. Stanisława Kostki dla uczniów polskiego pochodzenia ze wschodu” to program Fundacji „Dla Polonii” dofinansowany w ramach sprawowania opieki Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nad Polonią i Polakami za granicą.

Projekt odpowiada na strategiczne priorytety rządowej polityki polonijnej. Poprzez wsparcie otrzymywania wysokiej jakości, długoterminowej (3-lata wg. starego systemu edukacji i 4-lata zgodnie z nowym) edukacji na poziomie liceum ogólnokształcącego tworzymy sprzyjające warunki do powrotów i osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia, które z powodów wydarzeń losowych znalazły się za wschodnia granica Polski.

Autorski program, który od wielu lat jest prowadzony przez dyrekcję i nauczycieli na rzecz młodzieży polskiego pochodzenia ze wschodu sprzyja umacnianiu więzi z Polska, długotrwałym pobytom i powrotom do kraju poprzez integrację szkolną w Liceum. Szkoła zapewnia wysoki poziom nauczania potwierdzony rankingami, domowe warunki pobytu w internacie oraz opiekę doświadczonych nauczycieli i wychowawców, którzy pracują z młodzieżą ze wschodu już kilkanaście lat.

W Liceum młodzież ma zapewniony program edukacyjno-wychowawczy z rozszerzona ilością godzin języka polskiego, literatury i poezji.

W Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium Św. Stanisława Kostki uczy się 220 uczniów z różnych krajów byłego ZSRR (Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Mołdawii, Rosji, Ukrainy i Uzbekistanu), w tym 130 mieszkających w internacie oraz uczniowie z rodzin wielodzietnych ze wschodu mieszkający z rodzicami w Warszawie, którzy nie opłacają czesnego, czyli nie płacą za naukę w szkole ze względów.

W szkole młodzież polskiego pochodzenia ma zapewniony przez 10 miesięcy w roku (bez przerw świątecznych i wakacyjnych będzie to 250 dni nauki) kompleksowy program edukacyjno-wychowawczy, zgodnie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej, ale z rozszerzoną ilością godzin języka polskiego, literatury i historii. Zachęta do powrotu i pozostania w Polsce na stałe jest wyjątkową szansą na zdobycie dobrego wykształcenia i zdanie polskiej matury, jak również przyjazne warunki do poznania polskich realiów społecznych oraz asymilacji w sprzyjającym środowisku. Służyć temu mają m.in.:

-systematyczna praca nauczycieli liceum podczas codziennych zajęć w szkole, dostosowanych do poziomu oraz percepcji młodych osób przyjeżdżających do Polski ze wschodu nawet ze znikoma znajomością języka polskiego;

-bogata oferta zajęć pozalekcyjnych rozwijających zdolności i talenty młodzieży, w tym także stała praca wychowawców w internacie.

Kto może ubiegać się o stypendium?

O stypendia Fundacji „Dla Polonii” mogą ubiegać się uczniowie klasy 1-4 Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Kolegium Św. Stanisława Kostki, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
• posiadają potwierdzoną przynależność do Narodu Polskiego (Kartę Polaka) i/lub posiadają udokumentowane polskie pochodzenie;
• uczęszczały do szkoły polskiej, w kraju zamieszkania (chyba, że nie ma takiej szkoły w miejscu zamieszkania wnioskodawcy);
• posiadają dokumenty potwierdzające przyjmowanie nauki w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium Św. Stanisława Kostki;
• osiągają co najmniej dobre wyniki w nauce;
• posługują się językiem polskim w stopniu co najmniej dobrym;
• aktywnie działają na rzecz środowiska polonijnego lub biorą udział w przedsięwzięciach promujących Polskę;
• nie otrzymują i nie ubiegają się o stypendium z innej polskiej organizacji społecznej lub instytucji rządowej.

Wysokość stypendium określona jest w Regulaminie.

W jaki sposób można ubiegać się o stypendium?

Fundacja „Dla Polonii” ustala i podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Fundacji (www.fundacjadlapolonii.pl) terminy naboru wniosków stypendialnych.
2. Nabór wniosków stypendialnych odbywa się w dwóch etapach – na drugi semestr roku szkolnego 2019/2020 oraz na pierwszy semestr roku szkolnego 2020/2021.
3. Osoba ubiegająca się o przyznanie stypendium Fundacji „Dla Polonii” składa następujące dokumenty:
• kompletny wniosek stypendialny na aktualnym formularzu, którego wzór dostępny jest w siedzibie Fundacji i szkoły;
• kopię Karty Polaka lub kopie dokumentów poświadczających polskie pochodzenie (w przypadku braku takich dokumentów wnioskodawca musi załączyć list motywacyjny, w którym udowadnia polskie pochodzenie. Wyjątek ten dotyczy tylko osób, których przodkowie utracili dokumenty świadczące o polskim pochodzeniu w skutek działań wojennych);
• zaświadczenie, świadectwo szkolne, potwierdzające średnią ocen ucznia za ostatni semestr nauki;

• zaświadczenie ze szkoły o pobieraniu nauki w LON Kolegium Św. Stanisława Kostki;
• zaświadczenie ze szkoły, potwierdzające kontynuację nauki w następnym roku (dotyczy naboru na semestr jesienny);
• zaświadczenie o zarobkach rodziców;
• poświadczonego raportu potwierdzającego co najmniej 15 godzin aktywności na rzecz środowiska polonijnego, w tym przede wszystkim na rzecz organizacji polonijnej, szkoły polskiej lub włączenia się w działania polskiej placówki konsularnej.

 

Terminy naborów:

I termin- semestr zimowy- wnioski należy złożyć w siedzibie Fundacji “Dla Polonii” lub sekretariacie szkoły do dnia 30 kwietnia 2020r.

II termin- semestr letni- wnioski należy złożyć w siedzibie Fundacji “Dla Polonii” lub sekretariacie szkoły do dnia 30 września 2020r.