Szanowni Państwo Redaktorzy,

zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od dnia 12 marca 2020 r. Liceum nie prowadzi tradycyjnej edukacji w siedzibie szkoły. Wszelkie zajęcia od pierwszych dni obowiązywania rozporządzenia są prowadzone zdalnie. Uczniowie spotykają się z nauczycielami za pośrednictwem internetu.

Młodzież ucząca się w naszej szkole to młodzi Polacy ze wschodu, których przodkowie zostali siłą wywiezieni z Polski. Od 17 lat szkoła i internat jest drugim domem dla całych pokoleń młodzieży polskiego pochodzenia ze wschodu, która pragnie spełnić marzenia swoich pradziadków o powrocie do Ojczyzny.

W trakcie roku szkolnego młodzież mieszka w przyszkolnym internacie, gdzie ma zapewnioną 24/7 opiekę wychowawców.

Internat jest ich drugim domem, tu się uczą, bawią, spożywają wspólne posiłki i wspólnie spędzają czas przez 250 dni w roku.

Obecnie (od dnia 12 marca) młodzież jest odizolowana od świata zewnętrznego. Na terenie internatu mogą przebywać tylko uczniowie i ich opiekunowie. Mają również zapewnione środki do dezynfekcji. Ponieważ młodzież razem mieszka oraz wspólnie przebywa na zamkniętej powierzchni, bez możliwości kontaktu z osobami mogącymi stanowić dla nich potencjalne zagrożenie, uważamy że wręczanie im maseczek, które w tym czasie bardziej są potrzebne w szpitalach byłoby działaniem zbędnym.

Młodzież jest rodziną, a internat ich domem. “Spotkanie” młodzieży w formie wideokonferencji z Małżonką Prezydenta RP Panią Agatą Kornhauser-Dudą, młodzieży która od 3 tygodni nie odpuszcza terenu kampusu, która od września 2019 r. spędza wspólnie czas i stanowi rodzinę w żaden sposób nie stanowi naruszenia obowiązujących przepisów. Wręcz przeciwnie, zastosowana izolacja na ma celu zapobiec ewentualnym zarażeniom wśród opiekunów i młodzieży.

Pojawiające się w internacie komentarze są dla nas nie zrozumiałe i krzywdzące. Zważywszy na fakt, iż granice Polski są zamknięte, a na całym świecie panuje epidemia, przymusowe odesłanie młodzieży do domów rodzinnych stanowiłoby narażenie tej młodzieży i ich bliskich na utratę zdrowia.

Z poważaniem,

Fundacja “Dla Polonii”