Maturzyści, 25 września, uczestniczyli o ogólnopolskim forum dla młodzieży, które odbywa się od 18 lat na Jasnej Górze.

Tegorocznemu spotkaniu przyświecało przesłanie św. Jana Pawła II – „Zaufajcie Kościołowi: mimo swych niedoskonałości, przekazuje on orędzie Chrystusa i Jego sakramenty w sposób pewny. W tym duchu przygotowane były wykłady i prelekcje prowadzących. Spotkanie uświetnił zespół młodzieży salezjańskiej z Oświęcimia, który w swoim repertuarze przygotował również pieśni patriotyczne z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.

Głównym prelegentem był znany i ceniony przez młodzież rekolekcjonista, ks. Wojciech Węgrzyniak. Wyjaśnił on, czym jest Kościół i komu jest potrzebny. Podkreślał, że tylko wtedy będziemy naprawdę wolni, kiedy staniemy się niewolnikami Jezusa. Tylko wtedy będziemy wygrani, kiedy będziemy w pełni i z radością czerpali z darów Kościoła. Ksiądz Wojciech mocno zaznaczył, że nie wolno mylić Kościoła z biskupami czy księżmi. Kościół to każdy z nas, nawet ten najsłabszy i najgorszy w ludzkich oczach.

Gościem specjalnym tegorocznego zjazdu na Jasnej Górze był dziennikarz TVP – red. Rafał Patyra, który dał mocne świadectwo ze swojego życia, z tego, kiedy upadł, i kiedy Bóg dał mu siłę powstać i budować jeszcze trwalszą więź z rodziną i Jezusem. Patyra przestrzegał przed pozornymi wartościami, które oferuje współczesny świat, które m.in. pokazywane są w mediach. Zwrócił uwagę, że obecnie bardzo łatwo zatracić wartości chrześcijańskie, kiedy ze środków masowego przekazu płyną treści, żeby żyć szybko, łatwo i przyjemnie. Bez wyrzeczeń i w kłamstwie, a co za tym idzie – z dala od Boga. Jedynym ratunkiem, by nie dać się wciągnąć w taki świat jest głęboka relacja z Maryją i Bogiem.

Gościem spotkania był także ks. Jakub Bartczak – raper w sutannie, który ewangelizuje właśnie poprzez rap. Kulminacyjnym punktem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Msza Święta, podczas której zawierzono Matce Bożej młodzież oraz społeczności szkół katolickich.