W ramach Międzynarodowych Dni Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem nasze Kolegium zostało zaproszone przez marszałka, Piotra Całbeckiego – wielkiego przyjaciela naszej Społeczności, do Torunia.

Podczas zwiedzania tego pięknego regionu, uczestniczyliśmy w interesującej lekcji wiedzy o społeczeństwie w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie każdy z nas otrzymał upominki. Chodziliśmy pięknymi uliczkami Torunia, zwiedzając pod okiem przewodnika gotyckie miasto. Starówka pozostawiła w nas niezapomniane wrażenia, a Krzywa Wieża przeniosła w rejony rodem z Toskanii. Ratusz, katedra św. Jana Chrzciciela, Jana Ewangelisty i inne zabytki Zespołu Staromiejskiego przeniosły zwiedzających do atmosfery czasów Mikołaja Kopernika.

Odwiedziliśmy również niesamowite miejsce w Górsku, gdzie w Centrum Edukacji Młodzieży im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki byliśmy pod ogromnym wrażeniem multimedialnego muzeum, które jest zarazem żywym pomnikiem pamięci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Nasze spotkanie w pięknym Toruniu zostało uświetnione biesiadą w Forcie IV Twierdzy Toruń, gdzie przy kapeli, która specjalnie dla nas grała na żywo, mogliśmy zjeść wykwinty obiad. Wrażeń tego dnia było co niemiara, zwłaszcza, że wielką niespodzianką okazał się dla nas wyjątkowy dar, przekazany na ręce naszej Pani Dyrektor – Ewy Petrykiewicz przez Pana Marszałka – Piotra Całbeckiego. Odebrała ona jubileuszowy medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” dla naszego Kolegium z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 r. Złoty medal Unitas Durat przyznawany jest osobom fizycznym, osobom prawnym, organizacjom oraz stowarzyszeniom krajowym lub zagranicznym, zasłużonym dla walki o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej i praw człowieka. Tym bardziej jest to wyjątkowe i cenne wyróżnienie dla naszej Szkoły.

Angelina Rapcewicz