Flaga o barwach biało-czerwonych, „Mazurek Dąbrowskiego”, biały orzeł w herbie na czerwonym tle – to symbole, których święto obchodzimy 2 maja. Jest to dzień również wyjątkowy, w którym przypominamy sobie, że poza granicami kraju mieszka około 20 mln Polaków, rozsianych po całym świecie. Dzień Polonii i Polaków za granicą, ustanowiony został przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku. Jest to dzień, który również dzięki symbolom narodowym łączy wszystkich Polaków – i tych w różnych zakątkach świata, i tych na terenie Rzeczpospolitej. W sumie jest nas 60 milionów.

Przedstawiciele naszego Kolegium świętowali 2 maja w Belwederze, na specjalne zaproszenie Pary Prezydenckiej. Wykonali utwór „Marsz Polonia” – polską pieśń powstańczą, jedną z odmian Mazurka Dąbrowskiego.

Pan Prezydent, Andrzej Duda w przemówieniu, które skierował do obecnych, podkreślił, jak bardzo „Ten związek […] między barwami Rzeczypospolitej a Polakami na całym świecie – jest związkiem nierozerwalnym.” Łączy nas wspólna historia, przelana krew przodków, walka o suwerenność i niepodległość Polski, a także tradycja, polska mowa, wychowanie w duchu patriotycznym i religijnym.

Słowami: „Niech Pan Bóg błogosławi Polakom mieszkającym na całym świecie! Niech Pan Bóg błogosławi naszą ojczyznę!”, Prezydent Andrzej Duda podziękował i polecił Bogu opiekę nad Polakami na całym świecie.