„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

                                                                                                                                                        Józef Piłsudski

 

Delegacja młodzieży Kolegium św. Stanisława Kostki w Dniu Święta Niepodległości złożyła własnoręcznie zrobioną wiązankę pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Posąg Piłsudskiego znajduje się przy Belwederze i Łazienkach, w sercu Warszawy. Jego marmurowa wersja została wykonana jeszcze przed II wojną światową, potem przechowany był w Starej Pomarańczarni, a następnie rzeźba została odlana ze spiżu, dzięki inicjatywie Ministerstwa Obrony Narodowej, które przekazało na ten cel dużą ilość łusek armatnich. Józef Piłsudski całe życie poświęcił dla Polski, zajmuje naczelne miejsce wśród ojców naszej niepodległości. Konspirator, bojownik o niepodległość, wybitny mąż stanu, ojciec wolnej Polski. Choć urodzony w niewoli, ale wychowany w rodzinie z ogromnymi tradycjami patriotycznymi, zawsze wierzył w wolność i niepodległość Polski. I tę NIEPODLEGŁOŚĆ dla naszego kraju wywalczył. Zmarł w 1935 roku w Belwederze. Spoczął na Wawelu, serce zaś, zgodnie z jego ostatnią wolą, złożono w grobie jego matki na wileńskim cmentarzu na Rossie. Jego pogrzeb stał się ogromną manifestacją narodową Polaków. Słowa marszałka przyświecają w wychowaniu młodzieży naszego liceum polonijnego – poszanowanie przeszłości i pamięć o dziejach minionych – to podstawa budowania teraźniejszości i przyszłości wszystkich narodów.

ProjektPielęgnowanie polskich tradycji i wartości narodowych oraz pomoc w sytuacji kryzysowej” finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2023”