Witamy w domu
„Witamy w domu” to program edukacyjno-wychowawczy realizowany przez Fundację „Dla Polonii”, który zapewnia młodzieży z rodzin o polskim pochodzeniu ze Wschodu (z krajów byłego ZSRR):
naukę w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium Św. Stanisława Kostki (dalej Liceum Polonijne, którego organem prowadzącym jest Fundacja “Dla Polonii”) oraz
utrzymanie w przyszkolnym internacie, tj.: mieszkanie, wyżywienie, całodobową opiekę wychowawców, zajęcia pozalekcyjne.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW KANCELARII SENATU RP
w Konkursie „SENAT POLONIA – 2024”
“Witajcie w domu – pobyt i edukacja kulturalna młodzieży polskiego pochodzenia ze wschodu uczącej się w LON Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie”
Dofinansowanie: 180 000 zł
Całkowita wartość: 298 396 zł
umowa zawarta w lipcu 2024 r.
Program “Witamy w domu” jest programem kompleksowym i wieloletnim. Od 2003 roku pod różnymi nazwami był realizowany samodzielnie przez dyrekcję i kadrę pedagogiczną Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie. W 2012 roku powstała przy szkole Fundacja „Dla Polonii”, której zadaniem jest wspieranie – głównie finansowe – kształcenia uczniów w Liceum Polonijnym i gromadzenie środków na ich pobyt w internacie. Od 2012 r., do dziś skorzystało z niego ponad 900 uczniów..
Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że kształcenie w Liceum Polonijnym i pobyt w internacie sprzyja umacnianiu więzi z Polską, długotrwałym pobytom edukacyjnym w Polsce (po maturze kontynuacja nauki na studiach wyższych) oraz trwałym powrotom do kraju zarówno młodzieży ze wschodu, jak i ich rodziców i rodzeństwa.
Głównym naszym celem jest odnawianie i utrwalanie więzi z Polską młodzieży z niezamożnych polskich rodzin ze wschodu w ramach dobrze funkcjonującej, trwałej struktury przyjęcia społecznego, jaką jest Liceum Polonijne z internatem w Warszawie. Uczestnikami programu są uczniowie rekrutowani z dziewięciu krajów byłego ZSRR, w kolejności alfabetycznej: z Armenii, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.
Zachętą do powrotu i pozostania w Polsce na stałe jest wyjątkowa szansa na zdobycie dobrego wykształcenia i zdanie polskiej matury, jak również przyjazne warunki do poznania polskich realiów społecznych oraz asymilacji w sprzyjającym środowisku. Służyć temu mają m.in.:
systematyczna praca nauczycieli liceum podczas codziennych zajęć w szkole, dostosowanych do poziomu oraz percepcji młodych osób przyjeżdżających do Polski ze wschodu nawet ze znikomą znajomością języka polskiego,
bogata oferta zajęć pozalekcyjnych rozwijających zdolności i talenty młodzieży, w tym także stała praca wychowawców w internacie,
organizacja dużych wydarzeń kulturalno-historycznych, takich jak: obchody Dnia Polski, kolejna edycja konkursu historyczno-literackiego „Wybitne postacie w historii Polski”, konkurs recytatorski poezji patriotycznej XIX i XX wieku oraz cykliczne spotkania młodzieżowego klubu medialnego.
Program „Witamy w domu” wprost nawiązuje do strategicznych priorytetów wskazanych w „Rządowym programie współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015-2020”. Szczególnie do celu D, czyli tworzenia zachęt do powrotów i osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia, które z powodów wydarzeń losowych znalazły się poza granicami Polski. Nasz program sprzyja umacnianiu więzi z Polską, długotrwałym pobytom i powrotom do kraju poprzez integrację szkolną w Liceum Polonijnym.
Cel ten realizujemy poprzez sprowadzanie do Polski młodzieży ze wschodu i zapewnienie dobrych warunków długotrwałego pobytu (przez 3 lata nauki w liceum), realizację programu kształcenia z rozszerzoną ramówką godzin nauki języka polskiego, aktywne uczestnictwo w polskiej kulturze i dziedzictwie narodowym, jak również praktyczne przygotowanie do asymilacji w nowych warunkach i pozostania na stałe w Polsce. Wysoki poziom nauczania w Kolegium św. Stanisława Kostki jest od lat potwierdzony rankingami – np. tytuł Srebrna Szkoła 2016 i 2017 w rankingu fundacji edukacyjnej „Perspektywy”.
Poprawa znajomości języka polskiego i praktycznego posługiwania się nim, wzmocnienie identyfikacji kulturowej z krajem przodków, wartości patriotyczne i społeczne, wiedza o współczesnej Polsce uzyskane przez młodzież będą w sposób naturalny przekazywane do ich rodzin pozostających na wschodzie i do rówieśników o polskim pochodzeniu. W efekcie przyczyni się to do zwiększenia chęci powrotu do Polski także rodziców i rodzeństwa oraz koleżanek i kolegów uczestników programu.
Podczas realizacji kolejnych edycji naszego programu (w poprzednich latach nosił on nazwę „Europa – wspólne dziedzictwo. Kształcenie kulturowe i językowe młodzieży polskiego pochodzenia ze wschodu”) Fundacja „Dla Polonii” obejmowała opieką stypendialną nowe roczniki uczniów przyjmowanych do Liceum Polonijnego w Warszawie. W 2014 r. przyjęto 50 nowych uczniów z krajów obszaru post-radzieckiego, w 2015 r. kolejnych 40 uczniów, natomiast w 2016 r. rozpoczęło naukę 55 nowych uczniów w klasach pierwszych.
Obecnie w szkole uczy się 250 uczniów ze Wschodu z czego 140 mieszka w internacie. Pozostali uczniowie pochodzą z polskich rodzin, które powróciły do Ojczyzny przodków.
Dzięki dofinansowaniu ze środków Biura Polonijnego Kancelarii Senatu RP w ramach realizacji zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą w Konkursie „SENAT POLONIA – 2024” Fundacja “Dla Polonii” może w 2024 r. przeprowadzić ponownie projekt “Witajcie w domu – pobyt i edukacja kulturalna młodzieży polskiego pochodzenia ze wschodu uczącej się w LON Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie”
W 2022 r. program został dofinansowany w ramach sprawowania opieki Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nad Polonią i Polakami za granicą.