Są takie dwa miesiące w roku kalendarzowym, kiedy zaczynamy od początku, zaczynamy coś nowego. W styczniu tworzymy listy noworocznych postanowień i planów do zrealizowania. Jednak w życiu szkoły najważniejszym miesiącem jest wrzesień. To on przynosi poważne zmiany i bywa istotnym przełomem, zwłaszcza w życiu młodego człowieka. Rok szkolny rozpoczęliśmy od zapoznawania się, od zawierania nowych znajomości i przyjaźni. Dziesiątki nowych osób z Białorusi, Ukrainy, Rosji przybyło do Polski, by zgłębiać tajniki wiedzy, poznawać kulturę polską, szukać swych korzeni i przeżywać jedną z piękniejszych przygód w swoim procesie dojrzewania.

Tegoroczne integracje rozpoczęliśmy od poznawania pięknych zakątków naszej ojczyzny. Jednym z naszych celów turystycznych stał się Lublin, położony na dawnym szlaku handlowym prowadzącym z okolic Morza Czarnego, który w I Rzeczypospolitej był jednym z najważniejszych ośrodków administracyjnych, handlowych i kulturalnych. Współczesny Lublin również zachwyca. Z dnia na dzień staje się coraz piękniejszy i rozwija się jako ośrodek nauki, kultury, turystyki, sportu i rekreacji. Przekonaliśmy się o tym, podziwiając Zamek Lubelski, wspaniałe kamienice i zaułki Starego Miasta, którego historię kształtowało położenie na pograniczu wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa. Ślady i wpływy tego wielokulturowego i wieloreligijnego bogactwa ukazuje architektura i miejsca, a najpiękniejsze z nich to kaplica zamkowa, czyli Kaplica Świętej Trójcy. Jej wnętrza to rusko-bizantyńskie malowidła, którymi w XV w. król Władysław Jagiełło nakazał ozdobić ściany i sufit. Znamienitym jest to, że malowidła przedstawiające treści religijne w duchu Kościoła prawosławnego zdobią mury rzymskokatolickiej świątyni, co jest symbolem współistnienia kultury wschodnio- i zachodnioeuropejskiej.

W Lublinie oprócz uczty dla ducha również czekała nas uczta dla podniebienia w jednej z miejscowych restauracji regionalnych, gdzie wspaniała kuchnia połączona została z polską tradycją. Zwiedzając Lublin, nie można ominąć jednego z największych skansenów w Polsce. Muzeum Wsi Lubelskiej prezentuje kulturową różnorodność regionu, dzięki bogatej kolekcji architektury i eksponatów. Są tu zgromadzone przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek. Wizyta w takim miejscu to utrwalenie wiedzy na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki. Czas na Wyżynie Lubelskiej, pomimo deszczowej aury, spędziliśmy aktywnie, w towarzystwie zabytkowej architektury, historii, tradycji i polskości, integrując się i budując wspólne relacje.

Katarzyna Wójcik

__________
Wyjazd młodzieży do Lublina został pokryty ze środków Fundacja KGHM Polska Miedź Miedź, która dofinansowała realizację projektu „Repatriacja przez edukację- organizacja zajęć włączających w kulturę Polską młodzieży cudzoziemskiej.”