20 kwietnia 2018 r. obchodziliśmy uroczysty jubileusz 25-lecie istnienia LON Kolegium Św. Stanisława Kostki i 15-lecie działalności szkoły na rzecz Polaków ze Wschodu.
Obchody podzielone były na dwie części. Msza święta sprawowana przez biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej ks. arcybiskupa Henryka Hosera zainaugurowała piątkowe uroczystości jubileuszowe Liceum Kolegium Świętego Stanisława Kostki oraz Szkoły na rzecz Polaków ze Wschodu.
W trakcie kazania arcybiskup wielokrotnie podkreślał istotną rolę jaką odgrywa szkoła oraz wyraził swój podziw, zarówno w stosunku do uczniów i nauczycieli, za swój upór i mądrość, jak również w stosunku do Pani Dyrektor:
„Ja byłem świadkiem jej cierpienia i łez wylanych w walce o tę szkołą. Ta szkoła się rozwija mimo tak wielu przeszkód. Ta szkoła staje się coraz piękniejsza nie tylko swoją oprawą, infrastrukturą, ale i jakością profesorów i uczniów.”- arb. H. Hoser
Oprawę mszy zapewniła Schola Kolegium Św. Stanisława Kostki pod przewodnictwem Pani Alicji Żukowskiej, nauczycieli j. polskiego w Liceum.
Na zakończenie został uroczyście poświęcony obraz Św. Stanisława Kostki namalowany przez Panią Różę Artunian- Fijałkowską, artystkę malarkę, Aramejkę polskiego pochodzenia z Gruzji, która prowadzi zajęcia artystyczne dla uczniów Kolegium św. Stanisława Kostki.

Druga część uroczystych obchodów odbywała się w Starej Oranżerii- Teatrze Królewskim w Łazienkach, a poprowadził ją aktor Andrzej Młynarczyk.
Całość wydarzenia swoim patronatem honorowym objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która uczestniczyła również w obchodach.
Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia Pani Prezydentowej:
“Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, ale też nieskrywana przyjemność, że mogę patronować tym dwóm wydarzeniom. Jestem zaprzyjaźniona z tą szkołą i nadal czuję się cząstką jej społeczności”.
Pierwsza Dama od września 2015 roku do czerwca 2016 roku w LON Kolegium św. Stanisława Kostki prowadziła jako wolontariuszka koło języka niemieckiego i uczestniczyła w wielu uroczystościach szkolnych.
“Mogłam poznać uczniów, porozmawiać z nimi o tym, jak czują się w Polsce, jakie mają oczekiwania, plany i marzenia na przyszłość”.
W sowich kolejnych słowach Prezydentowa podkreśliła zarówno istotną rolę, jaką odgrywa LON Kolegium, w kontaktach z Polakami na Wschodzie oraz wychowaniu młodzieży w duchu patriotyzmu i podtrzymywaniu wartości chrześcijańskich. Doceniła również samych uczniów za wytrwałość, otwartość i podtrzymywanie polskości i więzi z ojczyzną
“I właśnie ci młodzi ludzie stanowią naturalny pomost pomiędzy naszym krajem a Wschodem. Dzięki decyzji o edukacji w naszym kraju utrwalają więzi łączące ich z Polską, polskim językiem i polską kulturą”
„Dla naszej niepodległej, dla jej trwania, niezwykle ważne jest, by wychowywać młodych Polaków, w tym również naszych rodaków o polskich korzeniach – którzy być może zwiążą swoją przyszłość z Polską” – podkreśliła.
Agata Kornhauser-Duda życzyła uczniom, aby nigdy nie opuszczała ich motywacja do nauki i do zdobywania wiedzy, która – jak mówiła – zawsze imponowała jej podczas kontaktów z podopiecznymi szkoły.
“Ale przede wszystkim życzę Wam, byście mieli poczucie wspólnoty ze wszystkimi ludźmi, z którymi spotykacie się i będziecie się jeszcze spotykać w naszym kraju” – podkreśliła.




Po wystąpieniu Pani Prezydentowej zostały zaprezentowany spot społeczny Fundacji wyreżyserowanego przez Pana Jerzego Żamojdę z charytatywnym udziałem polskich artystów. Muzykę do spotu skomponował Krzysztof Jańczak.
oraz odbyła się uroczysta premiera filmu o szkole „Szkoła z Tradycją” zrealizowanego w ramach dotacji MEN z programu „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce” (scenariusz i reżyseria: Ewa Szakalicka, Zdjęcia: Paweł Nowak). Film pozwala poznać szkołę oraz uczniów liceum w ich codzienności i chwilach dla nich szczególnie ważnych.

Następnie Joanna Gumińska członek Rady Patronackiej Fundacji oraz Agnieszka Wieszczycka- Bromska Dyrektor administracyjno- prawny Fundacji wręczyły uroczyste podziękowania Pani Dyrektor Ewie Petrykiewicz za jej wkład i poświęcenie w działaniach na rzecz szkoły. Za jej walkę, niezłomność i upór w walce o szkołę.
Uroczystości nie byłyby możliwe, gdyby nie wparcie wielu wspaniałych ludzi i instytucji, dla których los młodych Polaków powracających do kraju nie jest obojętny. Wdzięczność za podjęcie wspólnego trudu zapewnienia bytu szkole i otwieranie jej możliwości rozwoju wyrazi przedstawicielka Rady Fundacji „Dla Polonii” Pani Joanna Gumińska.
Wśród wyróżnionych znaleźli się: Ks. prałat Józef Maj, Pani Barbara Czartoryska, Pani Eliza Dzwonkiewicz, Pan Józef Prończuk, Pan Jarosław Żamojda, Pani Marina Malejko (Drukarnia ARGRAF), Orange Polska, Cedrob, Fundacja LOTTO, Fundacja Atlas, Fundacja BZ WBK, Zjednoczenie Polek w Wielkiej Brytanii, Zjednoczenie Polek w Kanadzie, Fundacja im. Adama Mickiewicza w Kanadzie oraz rektor WSSMiA prof. Paweł Bromskie oraz założyciel WSNP prof. Marek Grzelewski.
Popołudnie uświęcił wspólny występ szkolnego chóru oraz zespołu wokalnego.
Liceum Polonijne to szkoła wielu talentów artystycznych. Muzyka łagodzi obyczaje a śpiew buduje mosty. Muzyka i śpiew są na co dzień obecne w szkole i wzbogacają każdą uroczystość. Uczniowie zaśpiewali takie utwory jak:
– Ta ziemia taka czysta
– Marsz Sybiraków
– Wilija z poematu Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza
– Tylko we Lwowie
– Na prawo most, na lewo most …
– Zielone jabłuszko
Piosenkę Ta ostatnia niedziela z repertuaru Mieczysława Foga wykonał Noel Martirosyan z Armenii.
Zebrani usłyszeli też Modlitwę francuskiego poety Francois’a Villona z przekładem Bułata Okudżawy w interpretacji Walerii Jewdokimowej z Kazachstanu.
Na zakończenie chór i zespół wokalny zaśpiewali wspólnie piosenkę o św. Stanisławie Kostce. Tekst i muzyka, pani Alicja Żukowska, nauczycielka języka polskiego w Liceum. Piosenka ta stała się hymnem szkoły i obecnie podbija różne parafie w Polsce.
Na zakończenie przed gośćmi wystąpiła gwiazda wieczoru. Piosenkarz, kompozytor, autor tekstów. Wielbiciel i propagator poezji ks. Jana Twardowskiego. Mieczysław Szcześniak!
Dziękujemy wszystkim, którzy w tak ważnym dla nas dniu byli z nami i uczestniczyli wraz z nami w uroczystościach.
Młodopolski dramaturg Stanisław Wyspiański tęsknił za wielką, wolną Polską w czasach, gdy kraju o takiej nazwie nie było na mapie. Poeta z Wesela, tłumacząc sen Panny Młodej, wskazał na jej serce i wyjaśnił, że to właśnie w nim jest Polska.
Dzisiaj, gdy możemy od 100 lat cieszyć się niepodległą Ojczyzną, wielu Polaków pozostaje poza jej granicami.
Od 15 lat liceum Kolegium św. Stanisława Kostki, które świętuje dzisiaj ćwierćwiecze swojej działalności, jest miejscem, gdzie młode polskie serca biją w kraju ich rodziców i dziadków. Wiele serca włożono w to, by mogli tu być, mieszkać, uczyć się i rozpocząć nowe życie.

„Witamy w domu” to program Fundacji „Dla Polonii” dofinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
„Witamy w domu” to program edukacyjno-wychowawczy realizowany przez Fundację „Dla Polonii”, który zapewnia młodzieży z rodzin o polskim pochodzeniu ze Wschodu (z krajów byłego ZSRR):
- naukę w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium Św. Stanisława Kostki (dalej Liceum Polonijne, którego organem prowadzącym jest Oddział Warszawski Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców) oraz
- utrzymanie w przyszkolnym internacie, tj.: mieszkanie, wyżywienie, całodobową opiekę wychowawców, zajęcia pozalekcyjne.