DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

4) PODTRZYMYWANIE I UPOWSZECHNIANIE TRADYCJI NARODOWEJ, PIELĘGNOWANIA POLSKOŚCI ORAZ ROZWOJU ŚWIADOMOŚCI NARODOWEJ, OBYWATELSKIEJ I KULTUROWEJ

„Szkoła Polonijna- pomoc  w przystosowaniu pomieszczeń szkolnych z powodu wypadku losowego”

DOFINANSOWANIE: 234 000,000 ZŁ

CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 298 974,00 ZŁ

Liceum Polonijne- LON Kolegium Św. Stanisława Kostki oraz Fundacja „Dla Polonii” od 2016 r. wynajmują pomieszczenia na potrzeby działalności statutowej oraz na potrzebę organizacji eventów od właściciela budynków (Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka -dawniej Prywatna Wyższa Szkoła Businessu i Administracji – PWSBiA i Fundacja Nowe Horyzonty) przy ul. Bobrowieckiej 9, gdzie zlokalizowana jest szkoła i fundacja. Od właściciela terenu, na potrzeby realizacji działalności edukacyjnej wynajmowane są pomieszczenia na poziomie -1, parterze oraz poziomie +1. Niedawno w skutek intensywnych opadów pomieszczenia te zostały doszczętnie zniszczone wraz ze znajdującym się w salach przedmiotami- pomocami edukacyjnymi takimi jak podręczniki, lektury, mapy, komputery etc.

W skutek bardzo obfitych opadów deszczu kanały burzowe nie nadążały  z odprowadzaniem wody przez co woda znalazła ujście i przez toalety oraz szczelinami okiennymi wlała się do zajmowanych przez nas pomieszczeń. Sytuacja powtórzyła się w bardzo krótkim czasie, aż trzykrotnie przez co nie mieliśmy możliwości reakcji i ratowania sprzętu.

Ściany sal lekcyjnych oraz znajdujące się w nich przedmioty namokły wodą, a w bardzo szybkim czasie powstała pleśń, przez co niezbędne okazało się doszczętne wyremontowanie pomieszczeń by usunąć zagrażającą życiu i zdrowiu czarną pleśń. Niestety, musiały zostać również wyrzucone zniszczone wodą sprzęty, na których również w szybkim czasie pojawił się porost zagrażający zdrowiu i życiu uczniów i nauczycieli.

Dodatkowo w okresie Świąt Bożego Narodzenia w przyszkolnym internacie pozostanie grupa 80 uczniów mieszkających na terenach wojennych na Ukrainie i Białorusi oraz uczniowie z Kazachstanu. Młodzież wraz z opiekunami będzie poznawać Polskie świąteczne tradycje. Uczestnicy projektu, podczas przerwy świątecznej, będą mieli zapewnione zakwaterowanie opiekę i wyżywienie. Działanie jest istotne ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się między państwami spowodowane stanem epidemii oraz działaniami zbrojnymi i prześladowaniami Polaków. Wyjazd uczniów na święta do domów jest niemożliwy, dlatego na ten czas musimy zapewnić im pełną opiekę. Młodzież wraz z opiekunami będą uczyć się polskich kolęd, tradycji świątecznych, w tym tradycji związanych z świątecznym stołem. Warsztaty będą w większości prowadzone przez szefową szkolnej kuchni, która będzie uczyła młodzież piec oraz gotować tradycyjne polskie potrawy świąteczne- pierogi, pierniki i pierniczki. Działanie pozytywnie wpłynie na wzmocnienie relacji wzajemnych między uczestnikami projektu oraz pozwoli na stworzenie domowej atmosfery w tym świątecznym czasie, który uczniowie będą spędzali z dala od domu. Najistotniejszym elementem zadania będzie możliwość spożycia, podczas wspólnej kolacji Wigilijnej, przygotowanych przez uczestników program potraw. 

Dzięki wsparciu KPRM możliwe było wyremontowanie pomieszczeń, zakup zniszczonych pomocy dydaktycznych, mebli szkolnych oraz sprzętu elektrycznego. Dzięki wsparciu KPRM uczniowie i nauczyciele mogą przebywać w salach bezpiecznie, a ich zdrowie nie jest już zagrożone.