Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku

fundusz

Zadanie polegało na przeprowadzeniu cyklu warsztatów wyjazdowych dla młodzieży w trakcie wakacji oraz organizacji koncertu patriotycznego z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości połączonego z obchodami 30 lecia działalności Liceum Polonijnego na rzecz Polonii i Polaków ze wschodu. Pierwsza część projektu polegała na organizacji warsztatów edukacyjnych dla grupy 50 uczniów polskiego pochodzenia ze Wschodu uczących się w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium Św. Stanisława Kostki. W trakcie 14 dniowych warsztatów poznawali kulturę polską, historię oraz język. Warsztaty były skierowane głównie do młodzieży z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Kazachstanu, którzy ze względu na sytuację geopolityczną nie mogli wrócić na okres wakacji do domów. Druga część projektu polegała na organizacji koncertu patriotycznego z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości oraz jubileuszu 30 lecia działalności Liceum Polonijnego na rzecz Polaków za wschodnią granicą.

Projekt został podzielony na dwie części. Pierwsza część to wakacyjne warsztaty edukacyjne, druga cześć to koncert patriotyczny.

Ogólnym celem jest projektu było promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie świadomego własnej tożsamości obywatelskiej młodzieży poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski i polskiego dziedzictwa kulturowego. Jak również upowszechnianie wiedzy o historii i dziedzictwie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej. Dzięki realizacji projektu chcieliśmy budować u młodzieży szacunek, więzi i współodpowiedzialności za polskie dziedzictwo kulturowe, wzmacnianie świadomości w zakresie jego wartości, potrzeby utrwalenia i ochrony. Zostaną one osiągnięte dzięki realizacji warsztatów oraz w trakcie przygotowań do koncertu patriotycznego.

Podczas wakacji przeprowadzono dwie edycję warsztatów edukacyjnych.

Korzystając z wieloletniego doświadczenia w pracy z młodzieżą z zagranicy, przygotowaliśmy ofertę wakacyjnej nauki języka dla różnych grup wiekowych (również osób dorosłych). Staraliśmy się uzyskać jak największą efektywność, ale również zadbać o atrakcyjność zajęć, by stanowiły one ciekawą formę spędzania wakacji. Jednym z głównych celów było przygotowaniu kursantów do otrzymania certyfikatu potwierdzającego znajomość języka na poziomie C1, jak również zapoznania ich z polską historią i kulturą, tak by sprawnie funkcjonowali w naszym społeczeństwie.

Drugą częścią projektu był Koncert Patriotyczny połączony z Jubileuszem 30 lecia Liceum Polonijnego. Wydarzenie odbyło się 21 października. Gościem Honorowym uroczystości, która odbyła się w Sali Koncertowej Uniwersytetu Fryderyka Szopena, była Pierwsza Dama RP – Agata Kornhauser-Duda.

Z okazji jubileuszu 30-lecia szkoły uczniowie przygotowali program poetycko-muzyczny pt. “Szkoła romantycznych powrotów do Polski”. Zaproszeni goście mogli usłyszeć interpretacje wierszy, pieśni patriotyczne wykonane przez zespół wokalny z akompaniamentem dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej, Pana Karola Szwecha. Były też świadectwa związane z wielopokoleniowym pielęgnowaniem polskości poza granicami ojczyzny. Uczniowie wystąpili w strojach narodowych charakterystycznych dla krajów, z których przyjechali. Wszyscy zasiedli przy polskim stole z białym obrusem i innymi ważnymi dla naszej kultury symbolami.

Dzięki pomocy rodzicom, niektóre stroje uczniów specjalnie na występ zostały sprowadzone z zagranicy.

Poniżej zamieszczamy link do nagrania wykonanej przez artystów “Pieśni kroniki” Ernesta Brylla: https://www.youtube.com/watch?v=Mn0mgY-WH7E

Podczas gali jubileuszowej, Minister Jan Dziedziczak przekazał Dyrektor Szkoły, Ewie Petrykiewicz Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości, który na jego wniosek, przyznał szkole Premier Mateusz Morawiecki.

Dziękujemy za to wyróżnienie. Cieszymy się, że działania naszego Liceum Polonijnego są zauważane i doceniane.

Podczas obchodów Jubileuszu 30-lecia szkoły Pani Dyrektor Ewa Petrykiewicz i Pan Wiceprezes Fundacji „Dla Polonii” Aleksiej Katkow wręczyli szczególnie zasłużonym osobom honorowe statuetki Św. Stanisława Kostki. Pierwszą uhonorowaną była Pani Prezydentowa Agata Kornhauser Duda. Statuetkę „Stanisława” otrzymał również Pan Minister Jan Dziedziczak oraz prof. Jan Żaryn.

Pozostali uhonorowani to osoby, bez których Kolegium św. Stanisława Kostki nie mogłoby szczycić się swoimi sukcesami. Przez trzydzieści lat społeczność szkolna była świadkiem wielu aktów dobrej woli ludzi, którzy bezinteresownie, często nieoczekiwanie, z radością, a przy tym bardzo konkretnie, skutecznie i w „zmaterializowany” sposób wspierali szkołę, dając jej szansę na realizację ideowych założeń.

Podczas wydarzenia, mieliśmy możliwość wysłuchania wyjątkowego koncertu patriotycznego w wykonaniu orkiestry „Viva” pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza oraz gry wybitnego polskiego pianisty Karola Radziwonowicza.

Usłyszeliśmy:

Pieśń religijną “Z dawna Polski Tyś Królową”,

“Serenadę na orkiestrę smyczkową” opus drugie, część pierwszą Marsz “Allegro moderato” Mieczysława Karłowicza,

“Melodię” Ignacego Jana Paderewskiego,

“5 melodii ludowych na orkiestrę smyczkową” Witolda Lutosławskiego.

Karol Radziwonowicz wykonał dla nas “Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur”, opus dwudzieste drugie Fryderyka Chopina.

Jubileusz 30 lecia w ramach, którego odbył się koncert patriotyczny został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP.
Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez Polskie Radio dla Zagranicy oraz TVP Polonia.