Jak wiadomo, człowiek najefektywniej uczy się, doświadczając wiedzy w praktyce. Z kulturą baroku spotykamy się w szkole dość wcześnie, jest to jednak wiedza podręcznikowa. Aby przeżyć głębiej kulturę polską, nie można „nie dotknąć” jej perły baroku na żywo, stąd wyruszyliśmy na podboje pałacu w Wilanowie, niezwykłej rezydencji królewskiej. Muzeum Pałacu Króla Jana III jest najbardziej okazałym obiektem barokowym w Warszawie, którego wznoszenie rozpoczęło się w 1677 r. Pałac wilanowski reprezentuje typ francuskiej rezydencji barokowej, założonej między dziedzińcem i ogrodem, zaś w planie przypomina polski dwór szlachecki. Wzniesiony został pod kierunkiem włoskiego artysty – Locciego. W 1805 roku z inicjatywy Stanisława Kostki Potockiego w pałacu wilanowskim otwarto muzeum, dostępne dla ludzi wszystkich stanów. I tak do dzisiaj placówka ta organizuje wystawy czasowe, konferencje i seminaria naukowe, prowadzi badania naukowe, wydaje książki, organizuje zajęcia edukacyjne poświęcone zarówno wartościom kulturowym, jak i przyrodniczym wilanowskiej rezydencji. Wilanów to zachwycające spotkanie sztuki, historii, kultury, natury i tradycji polskiej w jednym niepowtarzalnym miejscu. 45-hektarowy zespół posiada zróżnicowane stylowo budowle oraz ogrody, parki i oranżerię, po których wędrując, można przenieść się w epokę króla Sobieskiego i królowej Marysieńki.

Wśród uprawianych tu roślin znaleźć można również gatunki typowe dla epoki baroku. Sam pałac, zwany polskim Wersalem, wzbudza zachwyt, a każdy jego element to studium baroku. Antykamery i sypialnie królewskie, pokoje chińskie, malowidła plafonowe, portrety trumienne, tkaniny gobelinowe, tapicerowane meble, unikatowe piece kaflowe oraz wiele innych wspaniałych barokowych dzieł z kolekcji wilanowskiej mogliśmy podziwiać oko w oko.

Ciekawym obiektem w Wilanowskim Parku Kulturowym jest późnobarokowy kościół św. Anny, ufundowany przez jednego z właścicieli dóbr wilanowskich – Augusta Czartoryskiego. Nasza lekcja baroku dobiegła końca przy filiżance pysznej kawy i lodach w pałacowej kawiarni.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

W RAMACH PROGRAMU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022”

„Witamy w domu- wyżywienie młodzieży polskiego pochodzenia ze wschodu uczących się w Liceum Polonijnym Kolegium Św. Stanisława Kostki”

DOFINANSOWANIE: 620 000,00 ZŁ

CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 989 160,00 ZŁ