Nie jest tajemnicą, że w Kazachstanie jest ogromna liczba Polaków, którzy nie tylko chcą repatriować się do swojego kraju, ale starają się utrzymać jego kulturę, tradycje i język na skraju wielkich stepów kazachskich. Młodzież w Kazachstanie również aktywnie bierze udział w życiu polonijnych organizacji. W 2022 roku odbyło się pierwsze spotkanie liderów młodzieży polskich ośrodków, gdzie jest przestrzeń do realizacji pomysłów i różnego rodzaju projektów promujących kulturę polską. W dniach 20-22 grudnia 2024 r. odbyło się kolejne takie spotkanie, tym razem miało charakter świąteczny.

Pierwszego dnia tradycyjnie odbyły się warsztaty, na których przedstawiliśmy pomysły i wkład w życie naszej polskiej organizacji. Bardzo lubimy naszą polską wspólnotę, która każdego z nas ubogaca. Wieczorny spacer po wieczornej Astanie pomógł nam jeszcze bardziej zbliżyć się do nowego zespołu liderów młodzieży. Astana powitała nas śniegiem i temperaturą -15 stopni. Było niesamowicie, zjawiskowo i kolorowo, a każda ulica migotała świątecznymi światłami.

Drugi dzień naszego spotkania odbył się w ramach intensywnego programu. Po śniadaniu rozpoczęliśmy lekcję języka polskiego. Zajęcia polegały na ćwiczeniu gramatyki, słuchania, mówienia i pisania, a następnie zostaliśmy przeszkoleni w poprawnym komponowaniu CV. Kolejną częścią warsztatów było sprawdzenie naszej wiedzy na temat podstawowych faktów o Polsce. Opowieści o kulturze, tradycjach i polskości przeplatały się z zabawnymi rozmowami. Każdy dzielił się tym, co przeczytał, czego dowiedział się, czy też doświadczył o Polsce – kraju swoich przodków. Wieczorem tego dnia musieliśmy wymyślić własne projekty, które moglibyśmy zorganizować w Kazachstanie dla młodych ludzi. Pomysły każdego były tak różne i interesujące, że myślę, że każdy chciałby mieć udział w takich projektach. Ktoś miał pomysł na zorganizowanie zawodów sportowych, ktoś inny zapragnął zorganizować koncert muzyczny z polską muzyką, bądź urządzić kulinarną „bitwę”, w której młodzi kucharze będą gotować polskie dania i walczyć, by ich danie było najlepsze.

Na zakończenie spotkania każdy z nas otrzymał dyplom uczestnika i miłe bonusy z Polski. Jednak najważniejsza była tradycyjna wigilia, tak bardzo kultywowana w Polsce. Każdy miał wielkie pragnienie, aby podejść do drugiej osoby, podzielić się opłatkiem i życzyć najszczerszych i najmilszych słów. Sam stół był wypełniony nie tylko dużą ilością pysznych potraw, ale także świąteczną polską muzyką i ciepłymi, rodzinnymi rozmowami.

Niesamowite jest to, że wielu młodych ludzi w Kazachstanie nie zna języka polskiego, nigdy nie byli w kraju nad Wisłą, a mimo to mają w sobie polskość. Chcą kultywować tradycje polskie, poznawać historię i kulturę swojego polskiego narodu. Chcą być częścią polskiej społeczności, choć oddalonej o tysiące kilometrów od kazachskich stepów, jednak myślą i chcą poznawać Polskę – ukochaną Ojczyznę swoich dziadków, zaszczepioną głęboko w ich sercach.

Viktoriya Gadeckaa