Młodzież z koła dziennikarskiego 24 września uczestniczyła w nietypowych warsztatach edukacyjnych „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”, które odbyło się w Ołtarzewskim seminarium duchownym. Było to dla nich wielkie dziennikarskie przeżycie.

Zajęcia, w przystępnej dla młodych wersji, prowadzili wykładowcy i dziennikarze z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem i ciekawością brali udział w teoretyczno-praktycznych wykładach. Zajęcia te dotyczyły języka obrazu i podstaw przekazu telewizyjnego, słowa w druku i podstaw dziennikarstwa prasowego oraz świata dźwięku. Zapoznali się także z mediami „od kuchni”, poznając magię i moc makijażu scenicznego. Odkrywali tajemnice wozu satelitarnego, green screenu oraz montażu. Było to dla nich wspaniałe przeżycie.

Prowadzący szczególnie uwrażliwili młodzież na świadomą postawę uczestnictwa w świecie mediów i korzystania z nich. Zachęcali do krytycznego praz odpowiedzialnego przekazywania informacji, by odpowiednie dawać rzeczy słowo, by nie ulegać perswazji oraz manipulacji, jakie rządzą współczesnymi mediami. Uczniowie ocenili treść i prowadzenie warsztatów bardzo wysoko. Oby te wartości towarzyszyły naszym szkolnym dziennikarzom nie tylko w pracy redaktorsko-reporterskiej, ale i w życiu.

Bardzo cieszymy się, że mogli odkryć magię mediów, dotknąć jej, stać się na chwilę prawdziwym dziennikarzem. Z pewnością było to dla nich unikalne doznanie, dzięki któremu telewizja została dla nich odczarowana.